Jak pomóc dziecku przygotować się na nieznane?

Zmiany i nowe sytuacje są nieuniknione w życiu naszych dzieci. I choć często wywołują podekscytowanie, to zdarza się, że rodzą też stres, niepokój i strach. Jak pomóc dzieciom przygotować się na nieznane?

Nowe sytuacje i zmiany są czymś, co na pewno pojawi się w życiu naszych dzieci. Nie odkryję niczego nowego jeśli dodam, że może się to wiązać z silnymi emocjami u dzieci, jak i u rodziców. Różnica między dorosłymi a dziećmi polega jednak na tym, że rodzice mają już pewne życiowe doświadczenie, które może ułatwić oswajanie się z nowymi sytuacjami. Dzieci doświadczenie życiowe dopiero zdobywają. Dlatego nie należy pytać, jak uniknąć u dziecka stresu, lęku, czy zdenerwowania w nowej sytuacji a raczej jak pomóc mu oswoić te emocje, by mogło przeżyć nowe doświadczenia pewnie i z zaufaniem, że z naszą pomocą sobie poradzi.

Książka dobra na wszystko

Jednym z moich ulubionych sposobów na przygotowanie dzieci do zmian w życiu i nowych sytuacji jest dzielenie się doświadczeniem w prosty i zrozumiały dla nich sposób. Czytamy i oglądamy książeczki, które pokazują w przystępny ale i szczegółowy sposób na przykład wizytę u dentysty, czy pojawienie się rodzeństwa. Przedstawiam Wam przygody Pepe.

Dobra książka potrafi dać czytelnikowi coś, czego nikt nie jest w stanie mu odebrać – pomaga oswoić emocje, inspirować do działania, uczy myślenia i postrzegania sytuacji z różnych perspektyw. Dlatego książki, które nie tylko ciekawią ale uczą i pomagają – są szczególnie cenne.

Przygody chłopca o imieniu Pepe tworzą szwedzką serię książek dla dzieci, których autorką jest Anna Karin – Garhamn. Są bardzo ładnie wydane a ilustracje i dialogi w nich zawarte pozwalają utożsamić się z życiem bohaterów.

Książki o przygodach Pepe to świetna propozycja dla dzieci w wieku 2-6 lat. Moim dzieciom spodobały się tak bardzo, że ich treść spontanicznie przenoszą do późniejszych wspólnych zabaw.

Pepe idzie do dentysty

Książeczka pokazuje dzieciom, dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne, jak prawidłowo myć zęby i po co chodzi się do stomatologa. Ilustracje przedstawiają też, jak w zabawny sposób chłopiec poznaje gabinet dentystyczny i narzędzia do leczenia zębów.

Oczywiście najlepszym sposobem na zaprzyjaźnienie się ze stomatologiem jest osobista wizyta, jeszcze zanim pojawi się jakikolwiek problem – książka może być do tego inspiracją.

Pepe ma rodzeństwo

Powiększająca się rodzina no nowa sytuacja i ogromna zmiana dla wszystkich domowników. Nawet, jeśli zaplanujemy sobie nadchodzącą rzeczywistość, możemy być pewni, że nie będzie ona taka, jak sobie wymyśliliśmy. Są jednak stałe elementy związane z pojawieniem się rodzeństwa, które pojawiają się u większości rodzin i moim zdaniem warto mieć je na uwadze w rozmowach z dzieckiem.

Historia Pepe świetnie je opisuje, pokazując dzieciom w prostu sposób, jak mogą nawiązywać relację z jeszcze nienarodzonym bratem lub siostrą, jak może zachowywać się niemowlę oraz jak można spełniać się w roli starszego rodzeństwa.

Historie Pepe są przedstawione „okiem dziecka” w bardzo uniwersalny i zabawny sposób – świetnie utożsamią się z nimi zarówno chłopcy i dziewczynki.

Książki kupisz TUTAJ.

Wpis napisałam we współpracy z Kapitan Nauka.

Agnieszka Alicka

Jeśli artykuł Ci się spodobał – udostępnij!

Share: