Kiedy siedzisz w domu z dzieckiem – jak nie zwariować?

Niektóre mamy zostają z dzieckiem w domu dłużej niż przewiduje urlop macierzyński. Czasem sytuacja je do tego zmusza, innym razem jest to ich świadoma decyzja. Jak pogodzić bycie z małym dzieckiem w domu i przy tym nie zwariować?

Kocham swoje dzieci całym sercem i przy obojgu byłam gotowa zawiesić swoją aktywność zawodową na rzecz bycia z nimi w domu przez pierwsze lata ich życia. Uważam jednak, że najgorszą rzeczą dla kobiety jest całkowicie zatracić się na punkcie dzieci, postawić je w centrum swojego świata i przestać myśleć o sobie.

Jak więc być mamą w pełni zaangażowaną, ale nie zatracić siebie?

Zejdź z kanapy

To najłatwiejsze a zarazem najtrudniejsze co możesz zrobić będąc z dzieckiem w domu.

Najtrudniejsze z tego powodu, że wygodnie jest towarzyszyć dziecku w pozycji siedzącej, miło jest w ten sposób odpoczywać a jeszcze szybciej można przejść do leżenia. Łatwo się wtedy wyuczyć sformułowania „nie chce mi się” i zrosnąć się z kanapą w ciągu dnia a na wieczór dołożyć do zestawu kanapowego ulubiony serial czy telefon.

I absolutnie nie chcę demonizować ani kanapy, ani seriali ani telefonu o ile pamiętałaś, żeby każdego dnia zrobić cos dobrego dla swojego ciała – pomijając sprzątanie i ogarnianie dziecka.

Nie będę Ci narzucać sposobów na aktywność fizyczną – każda z nas lubi coś innego a także ma inne możliwości lub ograniczenia fizyczne. Ja będąc w domu z dziećmi stawiałam sobie różne wyzwania, ale największą frajdę sprawiały mi te, które były „za darmo” oraz te, które mogłam wykonywać wtedy, gdy miałam czas i możliwość.

Bądź na bieżąco w życiu zawodowym

Okres urlopu macierzyńskiego wymaga dużego zaangażowania w budowanie relacji z dzieckiem, czynności pielęgnacyjne oraz dojście do siebie po ciąży i porodzie. Czas na odpoczynek jest bardzo ważny i potrzebny. Pamiętaj jednak, że czas Twojego pobytu z dzieckiem w domu nie będzie trwał wiecznie i przyjdzie taki dzień, w którym wrócisz do pracy zawodowej. Warto jest być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, regulacjami prawnymi dotyczącymi wykonywanego przez Ciebie zawodu, czy firmy, w której pracujesz. Śledź w tym celu prasę i utrzymuj stały kontakt ze współpracownikami czy przełożonym – dzięki temu, będziesz miała wyobrażenie o tym, co zmienia się w twoim zawodzie i miejscu pracy, kiedy nie jesteś aktywna zawodowo.

Rozwijaj się i podwyższaj kwalifikacje

Siedzenie z dzieckiem w domu nie musi oznaczać stałego poświęcania się. Uważam, że warto jest być zaangażowaną mamą – adekwatnie do potrzeb dziecka. Wraz z rozwojem dziecka – pojawiają się przestrzenie, w których potrzebuje ono mamy coraz mniej. Warto jest wykorzystać te możliwości i pomyśleć o podwyższeniu swoich kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Choć nie jesteś aktywna zawodowo a Twój świat zatrzymał się na prowadzeniu domu i dziecku, pamiętaj, że inni cały czas pracują i dokształcają się regularnie. Jeśli nie chcesz wypaść z zawodowego rytmu, poszukaj kursów i szkoleń – być może jest to dobry czas na zmianę branży :).

Znajdź czas tylko dla siebie

Niektóre mądre głowy doradzają „śpij, kiedy dziecko śpi” – i mają trochę racji. Są takie okresy nieprzespanych nocy, że o poranku człowiek nie wie, jak się nazywa a co dopiero przetrwać do wieczora … W takich sytuacjach wspólne drzemki z dzieckiem są usprawiedliwione. Jednak ile może spać?! Może warto spróbować wykorzystać czas drzemki na rozwijanie swojej pasji, przeczytanie książki, spędzenie czasu tak, jak się lubi? Życie matki to nie jest tylko dziecko, sprzątanie i gotowanie, ale również jej zainteresowania. Nawet 30 minut czasu tylko dla siebie bez obecności dziecka potrafi dać wielkiego kopa do działania na dalszą część dnia!

Stwórz siatkę znajomych

Najtrudniejsze w byciu z dzieckiem w domu jest wbrew pozorom osamotnienie. Być może na początku będziesz zaabsorbowana dzieckiem, sprawami domowymi, życiem rodzinnym. Po pewnym czasie może się okazać, że towarzystwo dziecka, obecność męża i odwiedziny babć nie są wystarczające.

Warto nawiązać i utrzymać kontakt zwyczajnie z innymi kobietami! Kontakty towarzyskie są niezbędne dla zachowania zdrowia psychicznego matki, bo można dzielić się spostrzeżeniami dotyczącymi dzieci, macierzyństwa, mody, wymieniać opinie, inspirować się … – jest tego mnóstwo! I całkowicie rozumiem, że większość dotychczasowych znajomości zmieniła formę relacji (być może wszystkie twoje koleżanki pracują a tylko Ty jesteś w domu z dzieckiem) i nie wiesz, z kim mogłabyś spędzać czas …

Podpowiem Ci, co ja robiłam – zagadywałam do innych mam na placach zabaw (z większością utrzymuję kontakt cały czas), chodziłam z dziećmi na zajęcia rozwijające w małych grupach (tam również poznałam wielu rodziców, z którymi widuję się teraz w przedszkolnej szatni a relacja cały czas się rozwija), zabierałam dzieci na długie spacery i oczywiście łączyłam ten czas z innymi mamami.

Dbaj o siebie i własne zdrowie

Fakt, ze zdecydowałaś się zostać w domu z dzieckiem lub życie Cię do tego zmusiło nie oznacza, że musisz być zaniedbaną matką, dla której najważniejsze jest wyłącznie dziecko. I żeby było jasne – dziecko zawsze będzie najważniejsze, ale Ty też jesteś ważna! To, jak siebie postrzegasz, jak się ubierasz, jak wyglądasz – wpływa na nastrój i poczucie pewności siebie. I nie chodzi tu o to, żeby siedzieć w piaskownicy w  szpilkach 😉

Domyślam się, że zdrowie Twojego dziecka jest dla Ciebie najważniejsze. Dla mnie również. W pewnym momencie mojego pobytu z dziećmi w domu postanowiłam jednak, że wykorzystam swoją dyspozycyjność, sprawdzę ogólny stan zdrowia i odwiedzę kilka gabinetów lekarskich.

I najważniejsze …

Nie przejmuj się tym, co mówią inni.

Niezależnie od tego, czy bycie w domu z dzieckiem było Twoją świadomą i przemyślaną decyzją czy może sytuacja życiowa Cię do tego zmusiła – pamiętaj, że jest to najlepsza decyzja dla Twojej rodziny w tym konkretnym czasie. Bycie z dzieckiem w domu nie będzie trwało wiecznie i przyjdzie taki dzień, w którym wrócisz do pracy. Ludzie zawsze gadają i z łatwością znajdą ku temu pretekst – według nich albo za szybko wrócisz do pracy, albo zbyt długo będziesz siedzieć w domu. Wszystkich nie zadowolisz a najważniejsze, żeby decyzja o byciu z dzieckiem w domu w jego pierwszych latach życia była zgodna z Twoimi przekonaniami i możliwościami całej rodziny.

Agnieszka Alicka

Jeśli artykuł Ci się spodobał – udostępnij!

Share: