W głowie się nie mieści

Na co dzień jestem silna. Jednak kiedy coś takiego dotyka mojego dziecka, moje serce mięknie …

Kilka dni temu rozmawialiśmy z mężem w domu o covidzie i o obecnej sytuacji na świecie. Wymienialiśmy między sobą suche informacje. Któreś z nas rzuciło zdanie: „Prędzej, czy później i tak wszyscy przechorujemy tego wirusa”. I wtedy odezwała się nasza córka: „Mamo, ale ja nie chce umrzeć”. Zamarliśmy. Po takim wyznaniu czteroletniej dziewczynki – nogi uginają się każdemu rodzicowi.

Biję się w pierś za to, że nie uchroniłam córki przed bombardującymi nas informacjami o skali zachorowalności i śmiertelności w naszym kraju. Mój błąd. Szczególnie dlatego, że wiem, jak wrażliwa jest moja córka.

Są takie dzieci, które nie są ekspresyjne w wyrażaniu swoich emocji. W przypadku radości, ekscytacji – łatwo jest rodzicom domyślić się, że ich pociecha jest szczęśliwa. Jednak, kiedy dziecko przeżywa smutek lub strach z jakiegoś powodu i dodatkowo jest zamknięte w sobie – każdy rodzic czuje bezsilność.

Co robić w takiej sytuacji? Jak pomóc dziecku uwolnić emocje ze swojego wnętrza tak, by mogło poczuć pokój?

W relacji z moją córką najbardziej pomaga czas i łagodne przepracowywanie trudnych dla niej emocji. W każdej podobnej sytuacji zapewniam ją o swojej obecności, gotowości do rozmowy i czułości. Ma mnie na wyłączność. Nie umiałabym postąpić inaczej wobec własnego dziecka ani żadnego innego. Po prostu, kiedy dzieci panicznie się czegoś boją, moje serce mięknie.

Warto profilaktycznie pokazać dziecku, jak może wyrażać to co czuje na różne sposoby. Dobrze jest sięgnąć po narzędzia, które nie tylko bawią ale przede wszystkim uczą i pomagają najmłodszym rozpoznawać oraz nazywać swoje uczucia i emocje. Gra edukacyjna „Co za emocje” od Kapitan Nauka to doskonały trening komunikacji dla dzieci, umiejętności społecznych i empatii. Gra rozwija wyobraźnię emocjonalną i kreatywność.

O tym, że warto było po nią sięgnąć przekonałam się już po pierwszej rozgrywce. Moja czteroletnia Ola opowiedziała mi o sytuacji, w której czuła strach, wytańczyła ból a mimiką pokazała, jak bardzo potrafi być zaskoczona.

Grę kupisz TUTAJ.

Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-9 lat. Świetnie sprawdzi się w domowym zaciszu oraz jako pomoc dydaktyczna dla nauczycieli.

Agnieszka Alicka

Wpis napisałam we współpracy z wydawnictwem Kapitan Nauka.

Share: