Chleb pszenny na żytnim zakwasie

Podzielę się z Wami przepisem na pyszny chleb pszenny – na żytnim zakwasie. Domowe pieczywo gości u nas od kilku miesięcy. Uwielbiam zapach świeżo upieczonego chleba w domu – dodaje on aromatu podczas wspólnego śniadania, czy kolacji. Moje dzieci chętnie go jedzą, bo nie tylko pięknie pachnie, ale również pysznie smakuje i ma smakowitą chrupiącą skórkę!

Chleby piekę tylko na zakwasie żytnim, który pracuje u mnie już od lutego bieżącego roku. W bardzo prosty sposób można go wykonać samodzielnie w domu.

Do sporządzenia zakwasu żytniego potrzebujesz pełnoziarnistej mąki żytniej (u mnie tym 2000), wody oraz litrowego słoika. Proces fermentacji zakwasu do pierwszego pieczenia trwa tydzień.

Zakwas żytni

Pierwszego dnia: wyparz słoik, wsyp do niego 6 łyżek stołowych mąki i wlej 6 łyżek stołowych ciepłej, przegotowanej wody – wymieszaj i przykryj pokrywką (nie zakręcaj) lub czystą ściereczką (zabezpiecz gumką recepturką).

Drugiego dnia: mniej więcej po 24 godzinach dokarm zakwas – wsyp 2 łyżki mąki żytniej i wlej 2 łyżki ciepłej wody przegotowanej. Wymieszaj i przykryj tak, jak poprzedniego dnia.

Trzeciego dnia: mniej więcej o tej samej porze, co w poprzednie dni dokarm zakwas – wsyp 2 łyżki mąki żytniej i wlej 2 łyżki ciepłej wody przegotowanej. Wymieszaj i przykryj tak, jak poprzedniego dnia.

Czwartego dnia: dokarm zakwas – wsyp 2 łyżki mąki żytniej i wlej 2 łyżki ciepłej wody przegotowanej. Wymieszaj i przykryj tak, jak poprzedniego dnia.

Piątego dnia: dokarm zakwas – wsyp 2 łyżki mąki żytniej i wlej 2 łyżki ciepłej wody przegotowanej. Wymieszaj i przykryj tak, jak poprzedniego dnia.

Szóstego dnia: dokarm zakwas – wsyp 2 łyżki mąki żytniej i wlej 2 łyżki ciepłej wody przegotowanej. Wymieszaj i przykryj tak, jak poprzedniego dnia.

Siódmego dnia: dokarm zakwas – wsyp 2 łyżki mąki żytniej i wlej 2 łyżki ciepłej wody przegotowanej. Wymieszaj i przykryj tak, jak poprzedniego dnia.

Podczas tygodniowej fermentacji zakwas zaczyna mieć bąbelki i kwaśno pachnieć. Mi przypomina zapach wina lub sfermentowanych jabłek. Taki jest idealny do rozpoczęcia pieczenia pierwszego chleba. Każdorazowo do wypieku chleba biorę 3 łyżki stołowe pracującego zakwasu (musi mieć widoczne bąbelki) – resztę zakwasu przechowuję w przykrytym pokrywką słoiku w lodówce. Kiedy chcę piec kolejny chleb, wyjmuję zakwas z lodówki – żeby nabrał pokojowej temperatury, po około 2 godzinach dokarmiam go i korzystam, gdy zacznie pracować (widoczne bąbelki).

Chleb pszenny na zakwasie żytnim:

Przygotuj składniki: woda, mąka pszenna pełnoziarnista, mąka pszenna typ 450, sól

Pracę nad chlebem zacznij od sporządzenia zaczynu:

Do czystej miski włóż 3 łyżki stołowe pracującego zakwasu, wsyp szklankę mąki pszennej (min 450g) i wlej pół szklanki ciepłej przegotowanej wody. Dokładnie wymieszaj, by składniki dobrze się połączyły. Przykryj ściereczką i odstaw na około 6 godzin.

Po sugerowanym czasie zaczyn powinien mieć widoczne bąbelki. Teraz czas na ciasto właściwe. Do tak sporządzonego zaczynu dodaj szklankę ciepłej, przegotowanej wody, 2 łyżeczki soli, szklankę pełnoziarnistej mąki pszennej (orkiszowej lub kukurydzianej) i 2 szklanki mąki pszennej (typ 450g).

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Kiedy zaczną się łączyć, przełóż ciasto na stolnicę i zagniataj, podsypując mąką (by nie kleiło się do rąk i blatu).

Ciasto powinno być sprężyste i nie kleić się mocno do rąk. Im więcej razy zagnieciesz je „składając” tym więcej pęcherzyków powietrza się tam dostanie i więcej „oczek” w środku będzie miał Twój chleb.

Tak przygotowane ciasto przełóż do miski układając je na lnianej ściereczce oprószonej mąką.

Przykryj folią spożywczą lub drugą ściereczką i odstaw na około godzinę/dwie do wyrośnięcia. Ciasto powinno znacznie zwiększyć swoją objętość a z wierzchu skórka będzie lekko zeschnięta.

Rozgrzej piekarnik do 180 stopni z funkcją dolne grzanie. Gdy piekarnik się nagrzeje, przełóż chleb na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i natnij (nie za głęboko, bo może mocno popękać). Włóż do piekarnika – musisz zrobić do szybko, żeby ciasto nie zaczęło rozchodzić się na boku (wtedy chleb zamiast wzwyż, będzie rósł wszerz i będzie niski).

Piecz 1 godzinę i 10 min. Włącz górne grzanie piekarnika na ostatnie 20 minut pieczenia – skórka pięknie się zarumieni.

Upieczony chleb wystudź na kratce – pokrój po całkowitym wystudzeniu.

Smacznego!

Agnieszka Alicka

Będzie mi miło, jeśli podzielisz się swoim przepisem na pyszny chleb w komentarzu!

Jeżeli artykuł Ci się spodobał, podziel się nim z bliskimi i udostępnij!

Share: