Jaką mamą jesteś?

Czujesz się zmęczona i niewyspana? Ciągle sprzątasz, gotujesz, pierzesz i końca nie widzisz? Dzieci ciągle czegoś od Ciebie chcą a Ty już nie pamiętasz, kiedy ostatnio miałaś chwilę tylko dla siebie?

Koszt, jaki kobiety ponoszą w dniu narodzin swojego dziecka jest bardzo wysoki. Niektórzy mówią, że dzieci to inwestycja. Zapomnieli chyba dodać, że bezzwrotna! 

Pogodzenie roli żony, gospodyni i matki jest ogromnym wyzwaniem. Większość kobiet chciałaby osiągnąć pasmo sukcesów na wszystkich tych szczeblach.

Zanim zaczniesz rozliczać się z bycia perfekcyjną, znajdź własną granicę między tym, co możesz zrobić a tym, na co nie masz wpływu. Doba nie jest z gumy a lista zadań do wykonania w ciągu dnia się nie kurczy.

Pamiętaj o swoich potrzebach

Nie traktuj macierzyństwa, jako rezygnacji z realizacji swoich marzeń, potrzeb, pragnień. Zorganizuj czas tylko dla siebie. Idź do kosmetyczki, przeczytaj książkę, umów się z przyjaciółkami lub po prostu wyjdź na spacer. Nie zaniedbasz w ten sposób dzieci ani męża a dom też się nie zawali. Twoja kondycja psychiczna podniesie się za to i doda Ci energii na kolejne dni.

Mieszkaj w domu, nie w muzeum

Pamiętaj, że miarą macierzyństwa nie jest czysta i lśniąca podłoga, obiad składający się z dwóch dań, czy wyprasowane ubrania perfekcyjnie poskładane w szafie. Stworzyłaś wspaniałą rodzinę i razem budujecie dom. Jeśli czujesz się przeciążona obowiązkami gospodyni, oddeleguj część obowiązków pozostałym członkom rodziny (albo daj żyć domowi własnym życiem).

Bądź sobą

Daj sobie prawo do braku kontroli. Bądź blisko swojego dziecka, rozmawiaj z nim i słuchaj go, kochaj. Popełniaj błędy i pokazuj, jak je naprawiasz. Twoje dziecko obserwuje Cię na co dzień i chce, żebyś była prawdziwa.

Macierzyństwo to wspaniała przygoda, która się nie kończy!

Macierzyństwo to nie jest zadanie do wykonania. Nie musisz być perfekcyjną mamą. Odpuść i doświadczaj czasu wspólnie spędzonego z dzieckiem. Pamiętaj, że dla swojego dziecka zawsze będziesz najlepszą mamą.

Agnieszka Alicka

Jeśli spodobał Ci się artykuł, udostępnij!

Share: